Proč auta NIKDY (?) nebudou řídit místo nás? A jak software požírá tento svět? [4K]

6. 05. 2021
37 319 zhlédnutí

🔥 Odběr kanálu
csbuild.info/dash/SgF.html...

☝🏼 Doporučené aplikace, služby a gadgety, které používám, včetně slev ☝🏼
👉🏼 kit.co/petrmara 👈🏼

Odebírej můj newsletter
👉🏼 www.petrmara.com/#newsletter 👈🏼

Více:
Merch - mementomori.pm
instagram.com/petrmara
petrmara.com
virtualnikomunikace.cz
facebook.com/petrmara.page
twitter.com/petrmara

Kamera \u0026 Střih: Marek Vaňourek

Hudba: Artlist - artlist.io/Petr-775415

Komentáře
 • Jednou to určitě bude ale my se toho nedožijeme tak jako celé opravené D1 + letadla taky řídí počítač a padají a nikoho to nese... + bude teleport

  RomanRomanPřed 18 dny
 • Ve své podstatě je řízení vozu neskutečnej vopruz. Myslím si, že tohle jednou svěříme automatům. Bezchybný software lze pochopitelně programovat, ovšem toto vyžaduje úplně jiný přístup, zcela odlišnou firemní kulturu, jiné odborníky na významných místech, jiný způsob financování projektů atd. Dnes je realita naprosto odlišná, v podstatě se ve světě prosadila něco jako kultura programování zabugovaného softwaru.

  J. K.J. K.Před 24 dny
 • Díky za zajímavý a v mnoha ohledech pravdivý názor 👍

  František DorazilFrantišek DorazilPřed 24 dny
 • AI to vyřeší

  Martin XIIXMartin XIIXPřed 26 dny
 • Co letadla? Ta už dnes mají autopilota, kterému totálně věříme. Některá by podle všeho už ani člověk pilotovat sám nemohl (možná myšleno dlouhodobě). Řekl bych, že autonomní řízení bude zachraňovat životy. Možná ze začátku jen na dálnicích, ale postupně se to bude zlepšovat. Na dálnicích si dokážu představit auta jedoucí půl metru za sebou, stejnou rychlostí, šetřící palivo. Jakékoliv. Benzín, nebo elektřinu. Doufám, že se dožiju toho, že si zajedu do Paříže a celou cestu se minimálně na dálnici nedotknu volantu.

  Honza GallaHonza GallaPřed 27 dny
  • A vy jste letěl v letadle bez pilota? Ten autopilot kontrolují 2 lidé, pokud se nepletu. Sedl byste do letadla, kde by nebyli?

   Petr MáraPetr MáraPřed 26 dny
 • Selhání lidskýho faktoru je jedním z nejčastějších příčin neštěstí. O chybovosti softwaru by měl tedy kterýkoli člověk mluvit se značnou pokorou, protože ten software co mámě v hlavě je jedním z nejchybovějších, což nám ovšem nebránilo ovládnout celou planetu, takže chybovost není podle mě problém. Problémem je tak spíš naše ego, které nedokáže akceptovat tuto skutečnost, že totiž někdo nebo něco je dokonalejší než já sám. Problémem je náš mindset, jakýsi náš psychologický blok, který nám nedovoluje přenechat rozhodnutí na někom nebo něčem, co je méně chybové než my sami.

  Roman RomanRoman RomanPřed měsícem
 • Srovnávat evropskou verzi autopilota s tím co se aktuálně vyvíjí(FSD beta) je scestný. Autopilot je prakticky bez změn možná rok a v Evropě dva? V FSD nemá být v budoucnu žádný software ale pouze AI.

  MikyWoWMikyWoWPřed měsícem
 • Myslím si že SW se člověku nikdy nevyrovná. Možná se mu přiblíží. SW nebude umět podstoupit riziko jako to dokáže člověk. Třeba na silnici když bude mít člověk 90% šanci že to výjde tak manévr zkusí. Ale SW když bude mít10% že to nevýjde tak to nezkusí. To je rozdíl mezi človekěm a strojem.

  Jaroslav VJaroslav VPřed měsícem
 • Bruh a co kdyz me osobne bavi ridit?

  Plesaa KubaPlesaa KubaPřed měsícem
 • myslím, že to bude podobně jak s letadly. Nemluví se o tom, kolik bylo úspěšných letů, ale když párkrát spadne letadlo s lidmi, tak je to z toho hrozný BOOM. Ale já vidím celkem pozitivně Muskovu Boring company :D

  Tomáš HruškaTomáš HruškaPřed měsícem
  • @Petr Mára ano, ale co vím, je tam autopilot, co to dokáže řídit ve vzduchu(nedokáže přistát a vzlétnout). A já to myslel v souvislostech tak, že lidi se vždycky budou zaměřovat na neúspěch. Takže za mě autonomní auta jednou budou. Představuju si to jako celkovou provázanou sít těch aut. V appce dáte že někam chcete jet, dojede před dům auto a odveze Vás na místo určení. Ale tady hraje roli ten faktor, že to by musela být na silnici pouze autonomní auta, nikoliv, které řídí člověk. Takto si představuju budoucnost :D

   Tomáš HruškaTomáš HruškaPřed měsícem
  • Ale v letadle máte dva piloty? Tam žádná autonomie není 🤷🏼‍♂️

   Petr MáraPetr MáraPřed měsícem
 • Po shlédnutí videa bych napsal asi toto. Dokud nebudou létat letadla s pasažéry bez pilota, tak nebude 100% použití autonomního řízení u aut kdekoliv. Ano přibudou nějaké rychlostní silnice a u nich se dočkáme nové značky povoleno řízení autonomním systémem, ale do měst nereálné. To se dočkají tak vojáci s nejmodernějším tankem, s tankem můžete nabourat a přejet kdekoho, řečeno obrazně. I když parkovací asistent je takový druh autonomního řízení, ale ne jízda z jednoho města do druhého. Děkuji za úvahu a videjko, dávám like. Ale řídím se heslem, nikdy neříkej nikdy :)

  Ráďa PlšákRáďa PlšákPřed měsícem
 • Súhlasím , otázka aké auto teraz riešiš?

  Andrej vAndrej vPřed měsícem
 • skvely video, jiny, ale skvely

  Štěpán TomanŠtěpán TomanPřed měsícem
 • Je dobré si uvědomit, že software který dokáže řídit auto máš momentálně v hlavě.

  Patrik BurdaPatrik BurdaPřed měsícem
 • Odpověď za mě: V žádným případě nechci autonomní řízení. Jistě s tím u mě má co do činění, že jsem konzerva a petrolhead, ale moje hlavní motivace je v tom, že v tuhle chvíli, jsme teprve na začátku. Zcela určitě přijde doba, kdy to bude skutečně odladěné a bude možné se na to spolehnout. Já osobně, ale spíše vsázím na to, že se většina provozu přesune do vzduchu a na zemi se to výrazně uvolní. Jakmile se kvalitní autonomní řízení dostane do dronů pro osobní dopravu, bude je velká část lidstva preferovat. Bude to rychlejší, jednodušší a komfortnější. No a já si budu vesele drandit po zemi :P teda doufám :D :D :D

  Burny BurnsBurny BurnsPřed měsícem
 • Sám mám zkušenost s Mercedesem A a MBUX, po update mi přestalo fungovat hlasové vytáčení, často docházelo za jízdy k nepříjemným resetům, nepoznal připojený mobil a musel jsem za jízdy provést novou autorizaci. Vrátil jsem se k o generaci staršímu modelu a jsem spokojený mnohem více… jsem velký fanoušek techniky, ale dva tablety odpoutávají od řízení víc, než se může zdát. Automobilky hledají cestu, ale podle mě ji zatím nenašly… řízení a interiéry se budou dynamický vyvíjet oběma směry, než se to ustalí….

  Denis TomasDenis TomasPřed měsícem
 • Inu, už dnes svůj život zcela rutinně svěřujeme softwaru. Fly-by-wire v letadlech = v principu pilot vydává pokyn, co chce dělat, ale jak se skutečně zkonfigurují řídící plochy rozhodne počítač. Pak tu máme ABS a ESP v autě - tam je taky SW a kdyby v něm byla zásadní chyba, stane se že třeba v plné rychlosti jedno kolo začne prudce brzdit (aniž by k tomu řidič dal pokyn), např. jen proto, že elektronika (SW) vyhodnotí, že jde auto do smyku. Specifickou oblastí jsou pak řídící systémy do vesímru vypuštěných zařízení (raket, družic) - ty na to mají velmi specifický SW (není to ani Windows, ale ani Linux). Takže já bych to tak horký neviděl, vono to v nějaký podobě přijde. Kdyby nic jiného - tak chyby SW budou méně časté/závažné než chyby člověka - a tedy to v součtu bude bezpečnější. Ale pravda je, že naše generace - tedy ti co ještě jsou zvyklí řídit si asi nezvykne a minimálně bát se bude :)

  Zdeněk KatinaZdeněk KatinaPřed měsícem
 • Autopilot by fungoval kdyby takto řízená auta byli všechny a lidský faktor by se omezil na minimum ideálně na 0 a ještě by se to propojilo třeba s mobilem každého člověka. Takový Skynet dopravní nebo Japonská železnice na pneumatikách. Ale soft který bude dokonale odladěný a bude predikovat chování lidí za volantem + lidí mimo vozovku to je nereálné.

  Roman KusinRoman KusinPřed měsícem
 • Řídit auto s autopilotem, a neriskovat při tom, je stejné jako být učitelem v autoškole. Nemusíte "tahat volant", ale stejně musíte být pořád ve střehu, kdy ten žák udělá chybu. Vy výsledku jste utahanější, než kdybyste řídil sám.

  Marek SýkoraMarek SýkoraPřed měsícem
 • Citace z jiného videa: "O úspěchu technologie nerozhoduje lepší nebo horší kvalita v dané chvíli, ale jednoduchost a finance." Z téhož videa: "Kdykoliv někdo začne říkat, že se něco nemůže stát, tak je to okamžik, kdy se láme chleba."

  Bulb ABulb APřed měsícem
 • Podle mě, pokud někdy lidstvo svěří své životy autonomním vozům, tak bude problém v řešení zodpovědností, vyplácení pojistek atd. Čí bude vina nějaká srážka - výrobce vozu? dodavatele software? řidiče, který "nehlídal" auto? jiného řidiče bez autonomního řízení? Já osobně bych se autonomnímu řízení, za několik let svěřil, protože věřím, že ty auta zvládnou pomocí senzorů vnímat mnohem více, než lidské oko a procesory zvládnou mnohem rychleji vyhodnocovat situace a zvládnou jich mnohonásobně více zároveň. Horší to bude v případě, kdy bude muset auto rozhodnout, jestli srazit člověka nebo raději nabourat do sloupu a ohrozit tak řidiče sedícího ve vozu apod.

  995Zodiac995ZodiacPřed měsícem
 • Kto by v roku 1969 bol povedal, že sa poradí pristať na mesiaci. A to aj vďaka softvéru od IBM... Čakal som že Petr Mára nemyslí lineárne. Každopádne, verím, že keby existoval ideálny svet, ktorý je celý pokrytý rýchlym internetom a VŠETCI by prenechali riadenie autu, tak by k žiadnej nehode nedošlo (pravdaže očakávam situáciu kde auta by vedeli medzi sebou komunikovať). Ďalej som presvedčený o tom, že ak má byť autonomné riadenie umožnené, malo by byť podporené aj jednotlivými krajinami a to napríklad zavedením chytrým dopravným značením. Platilo a verím, že aj budúcnu platiť bude, že jediný element, ktorý do systému vnesie chybu bude práve človek...

  Matej B.Matej B.Před měsícem
 • Já si myslím, že by autonomní řízení jako takové mohlo fungovat dobře, ale bude to chtít umělou inteligenci která skutečně přemýšlí a která bude mít k dispozici obrovskou kapacitu dat, aby se mohla sama reálně rozhodovat, protože těch situací co můžou v reálu nastat je strašně moc a navíc bude muset řešit i morální otázky a sama se plně rozhodovat.

  Vladimír ZemánekVladimír ZemánekPřed měsícem
 • Ahoj Petře. Láry fáry. Hrušky jabka dohromady. Bitcoin, Windows a autonomní řízení mají společnýho asi jako tábor a koncentrační tábor. Autonomní řízení je z malinký části software to ano, ale jinak je to neuronová síť. My, lidi jsme taky chodící neuronová síť. Jestli má autromobilka neuronovou síť přístrojů, kde místo dvou kamer (lidské oči) jsou 4 a další senzory a jestli ta flotila sbírá zkušenosti z mezních situací a podle toho síť učí, bylo by dost naivní tady plácat něco o tom, že to jednou bude nespolehlivý. Ty auta získaní "kolektivní" neustále se zlepšující zkušenosti celé flotily. Kolektivní vědomí. No odbře, jen co se týče schopností řídit auto. Problém byl v tobě a v tvojí naivitě koupit si za tyhlke peníze něco takovýho v Beta verzi a ještě s nízkým podvozkem na silnice v ČR. To bylo víc podivnejch naivit, kterým nerozumím. Kdybys vzal LongRange ne performace a neplácal do toho "autonomní řízení" a nevěřil slibům kdejaký korporace jak ceny půjdou nahoru atd atd a fakt ve svém věku nebyl naivní, nemuselo pak ani vzniknout tohle opačný video, který zase řiká, jak hluboce podceňuješ sílu neuronových sítí. A s tím řízením, no jasně. Já to taky vypínám toho základního adaptivního tempomata protože jede jinak než já, nepředvídá tolik, pojede vždycky defenzivnějc, drží se o centimetru vlevo nebo vpravo než bych se držel já protože tam znám každou díru apod. Taky mě unavuje ho hlídat. Na dálcini extrémně nepraktickej, nechápu žes ho tam vůbec zapínal. Ale v pomalu jedoucí krokem a zastavující koloně, super a vychytaný už teď. Můžu se hrabat v rádiu a při tý pomalý popojížděcí jízdě chyby nedělá. Windows a software je úplně ale úplně jiná kapitola kterou jsi ani nepojemnoval dobře. Jasně v každym programu je milión chyb a neošetřenejch stavů. Hlavně do toho vzstupuje to, že nikdo neprogramuje věci od píky, skutekně. Všichni používají platfoprmy, knihovny, a sestavují je a z nich používají funkce a objekty. No a v tom je zakopanej pes. řetěc závislostí a kompatibilit a aktualizací a ne-kontrrola nad těma knihovnama. A masa programátorů, kteří už nejsou jako dřív fachmani, najmou každýho protože je po nich hlad a podle toho kód vypadá. Tlak peněz/termínů atd. To ale neplatí tolik pro tu neuronovou síť jestli zavedou dobře ten proces učení. Vybírat teď auto, aby nemělo autopilota :-) uff no infotainmenty dneska se*ou ve všech autech. Zrovna Tesla je má v porovnání se všema tradičníma autama vyladěnej nejlíp. I přes ty resety displeje. Jinak nezkusil jsem prakticky infoteinment u moderních aut, kterej by se nesekal brutálně hůř nebo nebyl awkward.

  Jeremy JinglebellJeremy JinglebellPřed měsícem
 • 5:25 bitcoin spadl, nastuduje si to pořádně pane Mára

  Fisher manFisher manPřed měsícem
  • @Jiří Vaňásek Aha

   Fisher manFisher manPřed měsícem
  • Myslel to tak, že spadne systém, že ho někdo hackne…

   Jiří VaňásekJiří VaňásekPřed měsícem
 • Chtěl jsem si koupit auto s autonomním řízením, ale už nechci.

  Fisher manFisher manPřed měsícem
 • Já si neumím nejak představit jak funguje takový autopilot když pojedete například napříč europou a každá země má jiné dopravní předpisy. Ala předjíždění cyklistů u nas 1,5 metrů ale jinde je to jiné. To asi někdo sleduje všechny zákony všech zemí a každý den mění software. Nebo ...?

  ROSTA NROSTA NPřed měsícem
 • U autonomního řízení mi často chybý diskuse o tom, jak tá dopravní infrastruktura, resp cesty, mají vypadat. Napr v Praze je to sotva udělané pro lidi. A to lidé akceptují hodně chybovosti a nesrovnalostí oproti nějakému software (viz. auta zaparakované až do křižovatky tak, že člověk ani nevidí auta na cestě, kterým by měl dát přednost). Aby auta mohli řídit autonomně, bude to chtít dávat mnohem víc peněz do údržby cest.

  DavidDavidPřed měsícem
 • Přesně o tomhle jsem už také dlouho přemýšlel a s nikým o tom v podstatě nejde mluvit. Nikoho to nezajímá. Ale je to přesně tak. Dnešní doba je extrémně závislá na softwaru. Už ani není problém vyrobit hardware, železo, ale největší problém je software. Tedy to co to "železo" bude umět a to co ho "oživí". Železo se navíc jednou vyrobí a pak už se s ním prakticky nic nedělá. Naproti tomu software se musí prakticky "denně" aktualizovat je to práce na stálo. Nejsem ale tak skeptický jako ty. Jsem optimista. A věřím, že člověk "něco" vymyslí. I když teď nemám ani páru co. Ale věřím, že někdo na něco přijde jak software udělat "bezpečnějším a spolehlivějším do takové míry, že tomu budou lidi věřit a bude to fungovat samostatně. Vpodstatě ale souhlasím, že do té doby než někdo "vylepší" software do té doby až bude spolehlivější daleko více než dnes, tak do té doby lidi autonomní auta nepřijmou. Právě z toho důvodu, že jim nebudou věřit. Přesto si myslím, že autonomní řízení tu budeme jednou mít. A díky např. Tesla autopilot to tu bude o hodně dříve. A taky souhlas s tím, že Musk zvolil pro ten systém nešťasný název, protože to akorát lidi mate. Byla to prostě chyba. Musk není neomylný, stejně jako nebyl neomylný Einstein, jak by se mohlo zdát, nebo jak si někteří lidi mohou myslet.

  Radek SkrbekRadek SkrbekPřed měsícem
 • Díky Petře za tohle video. Pro spoustu lidí se dokonalý software a technologie staly pomale náboženstvím. Upřímně si nemyslím že se software dostane pod chybovost lidského mozku. Dám jednoduchý příklad. V ČR je 6 000 000 aut z nichž minimálně třetina jezdí každý den. Fatálních chyb je cca 600 ročně. I v případě kdy budeme počítat že každé auto vyjede pouze 1x za rok což je extrémně nereálné, je procento chybovosti lidského mozku při řízení naprosto směšné číslo. Slepá důvěra v to že při stejném množství autonomních vozů se dostaneme POD tuto hranici mi přijde šílená. Pohybuji se v IT oboru a ta víra ve vypiplaný software který bude schopen autonomně reagovat bez chyb začíná hraničit s fanatismem. Zatím žádný takový software neexistuje ani co se týče oné magické bezchybnosti a to se bavíme oproti autnomnímu řízení o hloupých systémech. Je třeba také započítat další rizika které autonomní řízení bude obsahovat jako například útok hackerů.

  Nissan 350zNissan 350zPřed měsícem
 • Nejvetsi problem vidim v tom, jak resit situace kdyz autonomni system selze. Pravni zodpovednost atd.

  Jan ZajíčekJan ZajíčekPřed měsícem
 • Osobně zastávám tu myšlenku, že ano software, který je čistě vytvořen člověk, tak ten není nebo respektive nebude schopen odhadnout nevypočitatelné lidské chování, jelikož prostě k tomu by ho člověk musel napsat. Na druhé straně, AI, která se bude sama učit a bude schopna během milisekundy vypočítat pravděpodobnost různých eventualit a zohlední veškeré faktory, tak řídit bude mnohonásobně lépe než člověk. Jelikož dnešní AI není AI, jelikož se pořád jedná o software který jedná pouze, tak jak ho člověk napíše.

  MP RICHMP RICHPřed měsícem
 • docela BULVÁRNÍ (?) titulek :)

  Tomáš FrühaufTomáš FrühaufPřed měsícem
 • Dobrý den, chtěl bych se zeptat na hlavní důvody, proč chcete elektromobil? Já ho zatím nechci protože je ještě málo dobíjecích stanic a nemůžu s tím nijak daleko a u nabíječky budu stát 40 min.

  Petr HeidlerPetr HeidlerPřed měsícem
 • paradni video, mam stejny nazor na sw., je to tak, ze hw. je temer dokonaly, ale sw. to zabíjí

  V a S pV a S pPřed měsícem
 • mas pravdu, elektrifikace a automatizace za kazdou cenu je hloupost, ..........

  logitech 240logitech 240Před měsícem
 • Velice Autonomní vozidla budou do 20-25 let

  Filip KohoutFilip KohoutPřed měsícem
 • To je jen otázka času.

  Martin SoukupMartin SoukupPřed měsícem
 • jste vedel jak tak jedle, a) neposuzujte budoucnost na základě minulosti b) spíše je otázka zda-li za pár desítek let bude vůbec člověku povoleno auto řídit

  Lukasz KupczakLukasz KupczakPřed měsícem
 • A nemela by byt pointa nahodou to, ze stejne jako se applu nakonec podarilo udelat bezchybny os - a byla to otazka casu - tak stejne se v budoucnu podari vyvinout i (temer) bezchybneho autopilota?

  tobikxtobikxPřed měsícem
  • @Nissan 350z netřeba slov

   Martin XIIXMartin XIIXPřed 26 dny
  • @Nissan 350z je

   Martin XIIXMartin XIIXPřed 26 dny
  • @Martin XIIX není :-)

   Nissan 350zNissan 350zPřed 26 dny
  • @Nissan 350z je

   Martin XIIXMartin XIIXPřed 26 dny
  • Apple má velmi dobrý OS , ale bezchybný ani zdaleka.

   Nissan 350zNissan 350zPřed měsícem
 • Petře zapoměl si źe lidi mají taky software v mozku, a taky dělají chyby, proto umírá tolik lidi na silnicich, verim ze kdyby vsechny auta fungovali automě a jedno auto mělo chybu nevo výpadek že ty ostatní auta na to zvladnou zareagovat mnohem lip nez lide. Nestavali by se podle me ty hromadne nehody atd. Autonomni auto nebude jezdit pod vlivem alkoholu, nebude trpet nedostatkem spanku coz zpusobuje take vetsinu autonehod viz kniha Proč spíme. Takze za mě lidi jsou mnohem poruchovější a problémovější než jakýkoliv software.

  Archie AtlanteonArchie AtlanteonPřed měsícem
  • ​@Archie Atlanteon Opomíjíte jiné faktory kromě toho že číslo 60% je dle mého mimo. Například hackerské útoky protože autonomní vozidla budou velmi lukrativní cíl, dále vadné aktualizace či neočekávané bugy systému. Varianta že se vlivem vadné aktualizace zblázní doslova miliony aut není vůbec nepravděpodobná. Do hry prostě vstoupí mnoho dalších faktorů . Dost pochybuji že systém autonomních aut bude tzv. uzavřený. Tzn. do systému budou dle mého mít přístup třetí strany ( dejme tomu Netflix apod. ) jako je tomu dnes prakticky u všeho. Dokonce už se podařilo prolomit zabezpečení Jeepu natolik že tuším pár let zpátky se přes hloupý multimediální systém který komunikoval s řídící jednotkou podařilo převzít kontrolu Jeepu Grand Cherokee lidem kteří seděli v obýváku zatímco Jeep si vesele pádil po dálnici i s řidičem. Dokážete si představit že se to podaří prolomit třeba teroristům u několika milionů aut ?

   Nissan 350zNissan 350zPřed měsícem
  • @Nissan 350z nerekl sem bezchyny software ten je logicky chybovy protoze ho delali lide ale jak sem psal, software nebude jezdit pod vlivem alkoholu ani nebude trpet nedostatkem spanku jako 60% lidi na tomhle svete

   Archie AtlanteonArchie AtlanteonPřed měsícem
  • @Archie Atlanteon A od chybujících lidí očekáváte že vytvoří bezchybný software. To si trochu odporuje ne ?

   Nissan 350zNissan 350zPřed měsícem
  • @Nissan 350z fatalni chybovost lidi je naprosto fatalni a zpusobuje 99% vsech chyb na tyhle planete 🤣

   Archie AtlanteonArchie AtlanteonPřed měsícem
  • @Archie Atlanteon Tak v prvé řadě nemáte jistotu že autonomní vozidla budou fungovat lépe. Na to jich nejezdí dostatek. Fatální chybovost lidského mozku je totiž velmi malá jakkoliv to zní nepravděpodobně. K autonomním vozům přibudou další rizika která si spousta lidí neuvědomuje. Útokem hackerů počínaje a špatnou aktualizací od výrobce konče. Dokážete si představit že hacker napadne systémy automobilky, ty následně provedou aktualizaci na vadný software a krásná silniční apokalypsa vedle které hromadná nehoda na D1 bude vypadat jako nic je na světě. A naivní je ten kdo si myslí že zabezpečení bude dokonalé. Nebude, hackeři jsou vždy o krok napřed.

   Nissan 350zNissan 350zPřed měsícem
 • Nikdy ??, to je nesmysl ;) .... před 20 lety by jsi nevěřil, že budeš mít v autě GPS nebo, že uvidíš data na skle :DDDDD .. v tomto ohledu jsi dost negativní

  Michael KamlerMichael KamlerPřed měsícem
 • Upřímně souhlasím s tím, že se autonomní systémy řízení jsou nebezpečné, protože člověk poté muže ztratit pozornost. Důležité je, že někteří jsou schopni si toto uvědomit, ale obávám se, že s postupem času, kdy "čerstvý řidič" sedne do auta takto vybaveného (automat, jízdní pruhy, nouzové brždění .....) tak ani nezíská správné řidičské návyky. Druhý problém je s elekroauty, kdy jejich výhoda ekonomická i ekologická se projeví až s delší dobou užívání, ale přesně si myslím, že infotaiment v současných autech 10 let a vic provozu nezvládne.

  Jan PistolnikJan PistolnikPřed měsícem
 • To nema budoucnost. Řidiči si rádi řídí samy. Toto je max dobrý pro ty snoby co mají svého řidiče, tak že by teď ušetřili za jeho plat. Já bych jí vždy řídil své auto sám i kdybych byl prezident USA. Prostě rad řídím.

  jarda horvathjarda horvathPřed měsícem
 • Já teď jezdím s BMW X3 a zkouším jezdit s autopilotem a automatickým detekovani rychlosti a hrozně si to chválím

  TikyCZTikyCZPřed měsícem
 • skus si kuknut auto od googlu waymo

  Zdenek HejlZdenek HejlPřed měsícem
 • Ahoj. Nepoužívej prosím jako podkres pod mluvené slovo tu psychedelickou hudbu. Je to fakt hrozné.

  Karel NeugebauerKarel NeugebauerPřed měsícem
 • Myslím si, že autonomní řízení bude dřív než si myslíme i když to tak teď možná nevypadá. Ten technologický posun je obrovský, podívejte se v jakých autech se jezdilo před 20 lety a dnes mluvíme v autě na asistenta. Kde budeme za dalších 10 let si možná dnes pouze neumíme představit. Na doladění softwaru bude velký tlak, dnes jsou infotaimenty ve vozidlech teprve na začátku, ale s masivním rozšiřováním do aut které dnes vidíme se bude zdokonalovat mnohem rychleji než si myslíme. Autonomni jízda bude dřív možná problém právní než softwarový. Díky za super videa 👍👌

  Jaroslav PokornyJaroslav PokornyPřed měsícem
 • Kdyby nad tím takhle každý uvažoval tak žijem všichni zabednění někde v bunkru s metrovou zdi ze železo betonu 😁, protože tam venku je vždycky riziko, že mě ohrozí jiná osoba.

  Karel KlímaKarel KlímaPřed měsícem
 • Jako lite programátor odhlašuji odběr💔

  Samuel PalubaSamuel PalubaPřed měsícem
 • Obrácení Ferdyše Máry :-) Až bude umět umělá inteligence řídit auto jako člověk, budeme jí říkat pane a bude mít svá lidská práva. Tohle je skutečně spojené s podstatou fungování lidského mozku jeho schopnosti interagovat s prostředím a chápat svoji existenci v něm.

  Tom FuTom FuPřed měsícem
  • @Caradac74 Nejsem. Dokonce i tak inteligentni zvirata jako treba opove to nezvladnou. Na to potrebujes tak rozsahle interpretacni schopnosti, ze z tebe bude clovek.

   Tom FuTom FuPřed měsícem
  • Seš mimo.

   Caradac74Caradac74Před měsícem
 • No ja rad soferujem, takze autonomne riadenie nieje nic pre mna. Neverim, ze SW bude schopny reagovat na urcite individua, ktore na ceste stretavame a myslia si, ze im to tam patri a podla toho sa spravaju. Clovek musi rozmyslat aj za nich a hodne predvidat a netusim ci sa toto dokaze SW naucit. Ale uplny neprijatel proti tomu nie som. Lebo kopec ludi sa za volantom sprava akoby uz autopilota mali a hra sa za volantom s mobilom, ci uz chatuje, pise SMS/MMS, robi si selfie a podobne. Niktory telefonuju a drzia mobil v ruke hoci auta maju dneska snad vsetky hands free. Takze tu to zrejme bude mat vplyv na bezpecnost. Uvidime, cas ukaze. Na kratkom useku dialnice medzi Banskou Bystricou a Zvolenom som si v piatocnajsej premavke vyskusal Teslu Model S P85 D s autopilotom 1kou a mal som na kratky cas v rukach auto za cca 150tis€ malo vykonu na rozdavanie a po zapnuti som samozrejme tomu nedoveroval a stres bol velky, potom som to prepol do modu adaptivneho tempomatu a soferoval som ja a auto len drzalo rychlost a to uz bolo OK.

  ICE666SVKICE666SVKPřed měsícem
 • A co volksfagen?ten taky podle mě neměl žádný chyby jako nikdy se nevypinaly displeje a td...

  Peta NPeta NPřed měsícem
 • Tak toto bych tedy od Petra vubec nečekal .

  Jiri KosekJiri KosekPřed měsícem
 • Ten svetr vám nesvědčí.

  Jakub MokříšJakub MokříšPřed měsícem
 • Ako sa tak dívam aký ľudský odpad nám jazdí po cestách, a stále ho pribúda, kľudne by som autopilota zveril aj Sinclairu ZX Spectrum :-)

  Roman PlačintárRoman PlačintárPřed měsícem
 • V Evropě určitě v dohledné době full autonomní systém nebude - to by se muselo zapracovat na infrastruktuře cest. Dokážu si představit zapnout pilota někde na okrskách v USA hlavně teda v noci lehnout a spát.

  atislavatislavPřed měsícem
 • Veľmi super video. Môj názor je takýto.. ak by boli na svete všetky elektricke autá teda auta so softvérom, neboli by v mestách npr. zápchy pretože všetky autá by išli zároveň spolu rovnakou rýchlosťou, dá sa povedať že by bola istá symbióza na cestách. Nooo... ale stačil by jeden šikovný hacker 😄😄...

  Marek ŠínMarek ŠínPřed měsícem
 • Ja ako technik na kongresovch som nastaveny tak ze cakam kedy nieco sa pokazi a je to narocne bo nevies co a kedy. No v dnesnej dobe tiez davame zivot do stavky ked ideme s niekym v aute a nesoferujeme. Tak si to viem predstavit.

  MikulasbiroMikulasbiroPřed měsícem
 • Jestli je ten zvuk ve videu nejakej pokus, jak cloveku zdevastovat mozek, tak hlasim, ze u me se to dari :). Nejsem to schopnej dokoukat a nejsem se vubec schopnej soustredit na to, co rikate...

  Vladimir TrckaVladimir TrckaPřed měsícem
 • PM konecne prozrel 😂😂. Neeee ale proste dobre uvazovani

  Filip NosekFilip NosekPřed měsícem
 • Nesmysl. K chybovosti která vede ke ztrátám na životech dochází i když sednes do letadla. A přesto lidi lítají. Takže dáme tu odpovědnost úplně stejně jako když sednes do letadla nebo autobusu

  miki kalvodamiki kalvodaPřed měsícem
 • Toto video se líbí uživateli Will Smith :D

  DiTeRDiTeRPřed měsícem
 • Autonomní auta budou a já osobně doufám, že to dojde tak daleko, že lidem bude zakázíno řídit, protože lidskej faktor je to, co to ničí. Mimochodem verze autopilota Tesly pro Evropu je úplně jiná než pro USA, protože EU jim nařídila, aby spousta těch funkcí nebyla dostupná a nebo nefungovali tak samostatně, jak by mohly. To by bylo fajn v tom videu zmínit. Jinak je to dost zavádějící.

  majkronykmajkronykPřed měsícem
  • EU tyto funkce nepovolila protože nechtěla aby po parkovištích jezdily zmatené Tesly jejichž fuknce Smart Summon ( například ) je v Americké verzi vyloženě tragická. Je dobře že tyhle neodladěný funkce EU nepovolila protože jsou z mého pohledu v americké podobě nebezpečné. Až to bude vypadat tak že si vyvolám Teslu v telefonu a ona bez problémů přijede tak prosím. Ale zatím to je v takové fázi že než se k tobě Tesla dostane ( a to dost divným způsobem ) tak k ní radši dojdeš sám. Jenom pro poářádek já Tesle celkem fandím, ale co všichni vidí na jejich neodladěných systémech opravdu nevím.

   Nissan 350zNissan 350zPřed měsícem
 • Petre, reknu Vam takove tajemstvi. Samozrejme ze autonomni rizeni bude fungovat 100 procentne. Stejne tak jako procesory v roce 1990 chybovaly a dnes jsou jejich vystupy stoprocentni. Ale to uz tady nebudete. Blby.

  Jan TucnakJan TucnakPřed měsícem
 • A jeje a mame tu deziluze...Uz nebudou ridit auta sama, VR nikdy nebude mit ergonomii, aby se vyrovnalo realite, uz nebude mit za rok kazdy neuralink v mozku, za chvilku prijde deziluze z bitcoinu. Petre co potom? Jaky teda bude rok 2050? Bude mit Vas zivot potom smysl, kdyz ze sebe nebudete moct udelat pocitac? Natocite o tom video, ze jste skocil na americkej marketing? Nesmite to s tim Think big prehanet. Zdravicko.

  Jan TucnakJan TucnakPřed měsícem
 • Já nevím , myslím, že pokud bude infrastruktura připravena , autonomní auta (jakkoli to není nic pro mě) budoucnost mají. Spíše si to představuji jako operování pomocí robotického systému. Taky neoperuje "robot" ale jde o roboticky asistovanou operaci. Čili bude to řízení auta roboticky asistované. Něco auto bude dělat samo, něco bude očekávat že bude navigováno člověkem. Třeba ale městská hromadná doprava asi bude možná v plně autonomním (robotickém) režimu.

  Ivo VermousekIvo VermousekPřed měsícem
 • Zdravím Petře. Podělím se s vámi o svoji myšlenku ohledně autonomního řízení. Už jsem nad tím přemýšlel několikrát a tímto videem jste mi tu myšlenku opět připomněl. Já si myslím, že kdybychom došli do bodu, kde by byly POUZE vozidla ovládaná softwarem, tak by to mohlo velmi dobře fungovat a chybovost v provozu by byla mnohem nižší, než kterou máme teď. Je více než jisté, že nejvíce chyb na silnicích způsobí lidé. Když dáme na silnice lidi + auta, která řídí sama (jako je to nyní), tak to fungovat nemůže. Lidský faktor na silnicích vždy způsobí nějaké nečekané chování. Někdo třeba jen pospíchá, někdo má špatnou náladu, někdo je zas vyloženě debil a pirát silnic. Tím chci jednoduše říct, že aktuální software od Tesly musí bohužel reagovat na lidské chyby a nepředvídatelné chování všech aut kolem sebe. Software tady musí fungovat tak, že neustále sleduje okolí a má naprogramováno nespočet výjimek, které se na silnicích stávají vlivem lidského faktoru. Představte si ale, že by všechna auta okolo vás byly také tesly, měly by stejný software, auta by spolu komunikovala a věděla by přesně, co auto před ním udělá, ještě než to udělá. V takovémto provozu by prakticky neexistovaly zácpy. Nájezdy by fungovaly perfektně, auta by si udělala místo přesně jaké potřebují. Zip by fungoval tak dobře, že by prakticky nebyla kolona před zúžením a spousta dalších věcí. Hlavní je však to, že auta by nemusela předpovídat a hlídat tisíce různých situací, které způsobjí lidé, ale mohla by se plně zabývat plynulostí provozu a hlídání okolních jevů (počasí atd.) Je samozřejmě jasné, že v dnešní době toto není možné. Bohužel ani v budoucnu nebude možné takto cestovat po celém světě. Ale věřím, že časem vzniknou oblasti (města, státy, kontinenty), kde toto bude fungovat a cestování se pro nás stane automatickou činností, jako spousta jiných věcí. Budu rád, když mi napíšete, co si o tom myslíte.

  David CernyDavid CernyPřed měsícem
  • Souhlasím, bezpečné to bude, pokud budou čistě autonomní koridory a tam, kde řídí lidi, tak naopak autonomní auta nebudou, aspoň ne v naprosto samostatném módu.

   Jindřich PerglerJindřich PerglerPřed měsícem
  • Naprosto souhlasím, buď budeme všichni řídit, nebo se necháme vozit. Pokud chceme obojí, asi by pro zmenšení chyb bylo nutné mít vyhrazené prostory pro jedno i pro druhé, které by nepřišli do kontaktu.

   Matěj ŠevelaMatěj ŠevelaPřed měsícem
 • Ahoj, asi si dokážu představit že bych předal řízení někde na nějaké dálnici kde to budou používat všichni ale ve městech vůbec, asi bych se bál chodců cyklistů atd... Zásah z venčí asi programy nikdy nebudou schopný predikovat. Ale asi až by to měli všechny auta tak pokud bude úsek kde to budou muset předat všichni tak proč ne. I ve filmech kde to je jde většinou o úplně uzavřený tubus nebo něco podobného.

  Jakub ŠindelářJakub ŠindelářPřed měsícem
 • Já bych řekl, že ta chybovost SW bude v budoucnu akceptovatelná a ve výsledku bude stále menší, něž když řídíme my...

  Jan ZapletalJan ZapletalPřed měsícem
 • Konečně si prozřel. Stejný názor mám už prakticky od doby, kdy jsem si udělal řidičák a do autopilota v autě nikdy nešáhnu.

  Petr HasalaPetr HasalaPřed měsícem
  • @Caradac74 ano, to je fakt, ale ten názor je oprávněný. Když vím, že mi nechutnají ryby, nemusím zkoušet další ryby, abych si to utvrdil. Jezdím v mnoha autech a dodávkách a nejvíc mě vždy sraly ty nejnovější. Mnoha asistů je prostě tak tupých a tak otravných, že je s nutností vypínám. A sám vím, že nikdy bych nesvěřil AI aby za mě řídilo auto a mohlo to zabít mě a stejně tak někoho jiného. To si mnohem raději vše budu hlídat sám, protože sobě věřím, AI ne.

   Petr HasalaPetr HasalaPřed měsícem
  • To je tipickej kritik, nikdy na to nesahnul a nesahne a pres to na to má názor. To je jak kdybych nikdy nejedl nějaký určitý jídlo a pres to tvrdil že je hnusný.

   Caradac74Caradac74Před měsícem
 • Myslím si že tato rozhodnutí jak a co bude použito v provozu a jestli budeme smět řídit, budou rozhodovat vládní představitele. Občané se budou muset smířit s jejich rozhodnutím. Přesně tak jako rozhodli že skončí spalovací motory a my s tím nic neuděláme.

  Exe kutorExe kutorPřed měsícem
 • S tímhle rozhodně nesouhlasím. Dneska už je několik automobilů třeba i UBER. Nebo autobusů především v Číně co říděj sami nastaveným SW. Samozřejmě to není 100 procentní protože to dělaji lidi, ale rozhodně je to bezpečnější než když za tím volantem sedí právě člověk.... samozřejmě těch faktorů je nezpočet například na dálnici, ale tady jsme zase u různých situací - může to do mě někdo naprat at mam Teslu nebo nemam, můžu bejt sebelepší řidič a věřte ze těch chyb ten sebelepší řidic udělá víc než autopilot / FSD... Za pár let to bude větší a větší standard. Za mě je to rozhodně nevyhnutelné a ani mě to nějak nevadí. Ta procentuální chybovost a úmrtnost bude vždycky nižší než u lidí. A porovnávat systémy jako je Windows 95 vs dnešní systémy je zcestný. Byla úplně jiná doba, programátoři neměli takovou škálu programovacích jazyků, hardware častokrát spatně komunikoval s jinym HW to už se dneska taky eliminovalo. V neposlední řadě bylo mnohem víc mechanických částí HW a častokrát ta chobovost nebyla programem / SW chyba ale HW chyba protože technologicky nebyl ten HW tam kde je dneska. Srovnávat jaký byly operační systémy dnes a před 25 let je hloupost. Logicky, novější systému budou lepší a lepší. Neříkám že to je pravidlo u her, nebo programu co jsou na pásové vyrobě a vydavají se každý rok, ale obecně systémy na kterých se pracuje měsíce nebo roky budou vždy už o krok dopředu.

  Petr ŽaloudekPetr ŽaloudekPřed měsícem
  • @Petr Žaloudek To je škoda. Jenom to nejsou automní vozy, opravdu se samy nerozhodují a také fungují ve velmi dobře zmapovaných koridorech ( například Waymo od googlu které je v tomhle asi nejdál ). Já vám váš názor neberu. Mimochodem počet vozidel celkově je cca. 1 miliarda. takže 31 milionů je zatím takový plivanec. Omlouvám se pokud sem se Vás nějak dotknul nebylo to záměrem ;-).

   Nissan 350zNissan 350zPřed měsícem
  • ​@Nissan 350zZa mě je zcela jasné číslo 31 milionů Autonomních automobilů dostatečným číslem, stím jak rychle stoupá. Víc bych se o tom s Váma nebavil :) Váš názor je Váš a můj je můj. Hezký den

   Petr ŽaloudekPetr ŽaloudekPřed měsícem
  • Můžete podložit daty svoje tvrzení o tom že SW bude mít nižší chybovost ? Nemůžete, na to těch aut nejezdí zdaleka dostatek. O tom kdo a co má nižší chybovost se můžeme bavit až bude poměr lidských řidičů a autonomních vozů 50 na 50. Do té doby je nižší chybovost SW pouze na úrovni zbožného přání.

   Nissan 350zNissan 350zPřed měsícem
 • Plne se ztotoznuju v Vasim nazorem Petre. Uz jen z pravniho hlediska je pouziti plne autonomniho rizeni vlastne neresitelne. Kdo by by mel zodpovednost za nehodu? Vyrobce, pasazer/ridic? Co se stane kdyz vyjde update s kritickou chybou?

  Daniel SukDaniel SukPřed měsícem
  • Obtížné ok, ale neřešitelné? Opět tu natuknu letadle, při selhání autopilota za to může kdo, pilot, výrobce letadla, nebo provozovatel?

   Caradac74Caradac74Před měsícem
 • Ahoj Petře, s tímto úplně nesouhlasím. V letadlech určitou pravděpodobnost lidstvo je ochotno akceptovat a v autech to nebude jiné. Čím více těchto autonomních vozů bude jezdit tím bezpečnější to bude (mimojiné i díky komunikaci mezi sebou). Myslím si, že třeba zpočátku budou upravena silniční pravidla pro autonomní vozy (snížená rychlost, vyhrazené pruhy, silnice kam autonomní vozy nemůžou apod). Dokážu si představit, že tyto autonomní auta budou mít povinné ještě vyšší bezpečnostní prvky než je dnes standartem, proto se to vyplatí spíše službám typu robotaxi. Všechno je jen otázka času a já to v tom budoucnu vidím. Měj se

  INNOVATEEINNOVATEEPřed měsícem
 • Já nad tím přemýšlím tak že je nemožný, aby autopilot fungoval v prostředí, kde jsou auta, které se řídí manuálně. Tady je ten největší kámen úrazu. V budoucnu by se proto mohli stavět speciální silnice, které budou moct využívat jen auta s autopilotem nebo autonomním řízení. Je to z toho důvodu, že tahle silnice není přizpůsobena na taková auta. Takhle zfleku mě napadá, že by vlastně ty pruhy i značky mohli na speciálních silnicích vysílat signály. Díky tomu by se auto bezpečněji pohybovalo v prostoru. Další důvod proč by měli být pro tyto auta speciální silnice je z důvodu, aby auta mohli vzájemně kvalitně komunikovat, když ten před tebou brzdí, ať bezpečně předá včas informaci tomu autu za tebou. Tohle jsou přesně ty způsoby, jak by to mohlo do budoucna fungovat, ale na normálních silnicí ne, nejsou na to přizpůsobené a je rozdíl když jedeš na silnici ve vesnici (kde nejsou pruhy, těžko se pro auto popisuje kde je krajnice a kde ještě cesta) a když jedeš po dálnici kde je vše jasné a dobře mapovatelne. :)

  FropyFropyPřed měsícem
 • Tak hlavne Petr nemel FSD, mel jen autopilota. Kde je FSD (aktualne jen asi 2000 testovacich nasazeni nekde v americe) lze videt v zaznamech na YT. A to je uz kurevsky daleko i v jizde po meste. Hledejte FSD Beta na youtube.

  Kamil FabianKamil FabianPřed měsícem
 • NO nikdy neříken nikdy , ano auta se naučí samy řídit , všichni budou mít v sobě vyslílač a na výájem se uvidí a budou respektovat , to same chodci , horší je to se zvěří ale stačí termo kamera , ale jsem toho nazoru že by to měl byt pouze systém který nás hlída a ne mi jeho .

  martin4lynmartin4lynPřed měsícem
 • Záleží na několika faktorech, např. Taxikáři, řidiči autobusu,... by přišli o práci, otázkou však zůstává, jestli by nevznikly i nové pracovní pozice, nebo to pouze zredukovalo ty dosavadní.

  UNKNOWNUNKNOWNPřed měsícem
 • Full Self Driving čo prezentuje Tesla je stále vo verzii beta čiže áno aktuálne to nie je dobré pomenovanie ale je to to čo chce Musk dosiahnuť. A síce na každodennú jazdu to môže byť dobrá vec stále sa isto nájdu momenty kedy by si ty chcel byť pán toho vozu a nie len v simulácii jazdy. Ale zas to tiež bude o tom zmýšľaní a ako sa spoločnosť vyvinie. Mne napríklad ten nový Mercedes EQS veľmi pripomína typ futuristického auta a myslím si, že zrovna Mercedes bude tá automobilka ktorá bude mať autonómne autá bez volantu čisto len sedačky v nejakej najvyššej luxusnej rade. Možno ani nie tak vrámci komerčného predaja aspoň nie v blízkej dobe.

  Marek DMarek DPřed měsícem
 • Podle mě je současný stav, kdy je v autech čím dál víc asistentů kteří pomáhají řidiči, ale samotné řízení je na člověku, ideální. Může se stát totiž tolik nepředvídatelných věcí na cestě že nevěřím tomu že bude kdy schopný jakýkoliv software reagovat líp jak člověk...sám bych tomu svou rodinu nesvěřil...navíc řízení beru jako zábavu, odreagování. Proč si to nechat vzít?

  vladimír navrátilvladimír navrátilPřed měsícem
 • Když bude chybovost autopilota výrazně nižší než lidská. Můžou se na to navázat další věci jako př. pojištění ... EXTRÉMNÍ PŘÍPAD: Máš auto s volantem = 10x dražší pojištění protože když řídíš jsi více rizikový než když se to řídí samo. Zajímavé mi přijde jak by se mělo nastavit vyhodnocování krizových situací. Př: zabít posádku dvoučlennou , zabít 2 děti na silnici, zabít 2 důchodce (staré lidi) na druhé straně silnice? V každé kultuře by zřejmě vybrali jiný scénář. V evropě by se asi upřednostnili děti, v Asii dost možná upřednostnili staří. Na takové to téma byla dělaná studie, boužel již nepamatuji kde jsem to viděl.

  ProkmiProkmiPřed měsícem
  • @Prokmi Také děkuji za reakce. Už tedy končím.

   Bulb ABulb APřed měsícem
  • ​@Prokmi Když se autonomní řízení dostane do situace, že se nárazu do lidí nevyhne, tak už může jen maximálně brzdit s ohledem na adhezi (při tom ještě kontrolovat, zda se neobjeví volná skulina) a kamerou zaznamenat náraz. Po nárazu musí zavolat záchranáře a kamerový záznam jim odeslat, aby záchranáři dopředu viděli, co se stalo. Co by tady člověk intuitivně udělal jinak?

   Bulb ABulb APřed měsícem
  • @Bulb A No myslím že řešit něco takového se smysluplně v komentářích asi nedá :D Je to nepřehledné a mám pocit že každý to myslíme trošku jinak. Z jiného konce. Ale díky za reakce!

   ProkmiProkmiPřed měsícem
  • @Bulb A Mi si očividně nerozumíme :D Naopak já si myslím že AI nás za volantem dokáže nahradit. Jak už jem i psal. Je rychlejší stihne propočítat více možností. Ale i tak se může dostat do neřešitelné situace kterou jsem nastínil kdy prostě je každá možnost zlá a bude muset jednu špatnou možnost vybrat. A to jakou vybrat ji přece musí naprogramovat člověk. Minimálně nějakými rámcovými pravidly. Co je "menší zlo" (a pohlet na to co je menší zlo se bude lišit společnost od společnosti) a dle toho autopilot jednu z možností vybere. Ano věřím že když viřadíme z provozu lidi bude to bezpečnější ale vždy se naskytne nějaká situace kde nastane nějaké dilema. To není o technologii jako takové ale o tom co je pro společnost přijatelnější reakce na takové to neřešitelné situace. A kdo rozhodne jak se v různých neřešitelných situacích zachovat a čí život upřednostnit. Co udělá lidský řidič prakticky neovlivníte je to na každé osobě, a také každá osoba zodpovídá za své činy, reakce ... Autopilota naprogramuje nějaká společnost/zaměstnanec a dle osnov které ai dají budou jezdit statisíce aut. Které budou vynášet verdikty které musí někdo nastavit......

   ProkmiProkmiPřed měsícem
  • ​@Prokmi Autonomní auto bude mít rychlejší reakci - omezí následky. Také dokáže řízení strhnout tam, kde bude volno.. Píšete "reakce člověka na takovou situaci je přirozena", myslíte tím, že AI ho tedy nemůže úplně nahradit? To vám nevyvrátím, ale i tak se autonomní řízení prosadí. Lenost je matka pokroku. Nelze soudit řidiče, když žádný nebude. Když si majitel své auto hackne nebo mu to programátor dovolí, tak si upřednostní , co bude chtít.

   Bulb ABulb APřed měsícem
 • Já si dokážu představit, že jezdím autem s autonomním řízením, ale dneska to tam ještě určitě není a myslím, že k tomu nakonec dojde, že tu zodpovědnost dáme na ten software přestože tam bude stále nějaká chybovost, protože nakonec bude statisticky menší než ta lidská (musí být). Ale ještě to bude nějakou dobu trvat.

  Radim BilyRadim BilyPřed měsícem
 • V určitém bodu vývoje dojde k předání řízení běžného vozidla (osobního i hromadné dopravy) softwaru a řízení člověkem nebude prací, ale jen koníčkem. Málokdo bude ochotný lidského řidiče zaměstnávat a za řízení platit. A to i přesto, že (jak víme z historie) každý pokrok přináší své mrtvé.

  Bulb ABulb APřed měsícem
 • Ahoj Petře, je mi 22, tak doufám, že to nebude zase tak brzy (do několika let). Za mě zcela upřímně...myslím si, že tohle jednou přijde, ale stále zde snad bude možnost ovládat vozidlo sám. Ale jinak v budoucnu bych nesvěřil plně řízení (autopilot) vozidlu, softwaru. Ano nevadily by mi tolik takoví ti pomocníci, jako Lane Assist, Adaptivní tempomat atp. Ale vím, že během jízdy, když by řídil software, tak bych byl snad i ve větším stresu, protože bych nevěděl zda pojede normálně bez chyb nebo právě třeba začne nesmyslně brzdit, akcelerovat nebo třeba zahne do strany a způsobí nehodu, mě nebo hůř i ostatním. Takhle když budu mít stále řízení ve vlastních rukou, jsem sám za sebe zodpovědný a nejde se na nic vymlouvat. Pravdou zase je, že člověk věkem stárne a můžou se zpomalovat reakce a zde třeba bude software rychlejší a pohotovější, ale opravdu záleží na procentuální chybovosti. A k tomu zda lidi budou v budoucnu softwaru věřit? Podle mě se najde skupina lidí - ne malá - která to bude užívat normálně, ale záleží zda budou akceptovat tu chybovost. Já třeba chybovost u aplikací asi tolik neřeším nebo v bance - jak si zmínil)...okay je to nemilé a nne málo lidí to naštve, ale nemusí to zrovna stát život, kdežto ve vozidle tato chybovost může zabít řidiče nebo posádku vozidla a další účastníky provozu. Nechám se překvapit co jednou přijde.

  PPPPPPPřed měsícem
 • tzn. že teď jsme teda na úrovni windows 95, prostě víme, že je to řízení na hovno a jen čekáme až se to posere :D

  SuperMastnej Žilnatec3258SuperMastnej Žilnatec3258Před měsícem
 • První věc, co se mně vybaví při více či méně autonomních autech, je mikrospánek.

  Michal KramářMichal KramářPřed měsícem
 • To se divím, Petře, že zrovna ty máš takovou skepsi na tohle téma. Samozřejmě to nebude do deseti let, ale věřím, jak zmiňuješ, že se některý software se podařilo dotáhnout ke sta procentům, i řízení povede k daleko větší spolehlivosti. Spalovací motory tě kdysi nechávaly také daleko více ve štychu, vývoj nezastavíš.

  Michi MichiMichi MichiPřed měsícem
  • Ano bude to dřív, ale 100% není nikdy, vždy se můžete 100% jen víc přiblížit. Mára skeptik, pro mě zklamání.

   Caradac74Caradac74Před měsícem
  • Ano, nebude to do 10 rokov, bude to skor ...

   Rasto VrskovyRasto VrskovyPřed měsícem
 • Tak FSD se stále zdokonaluje. Elon psal na twitteru, že už teď se zapnutým autopilotem dosahuje Tesla 10x nižší pravděpodobnosti nehody. Krom toho vyvíjejí něco, co nazývají “real-world AI”, což bude zase další velký skok kupředu k dokonalosti. Takže uvidíme 🤷🏻‍♂️.

  Holdegron3Holdegron3Před měsícem
 • A čo taký autopilot v lietadle? Tam sa neriskuje so životmi?

  Edgar KoterleEdgar KoterlePřed měsícem
  • V letadle je to složitější, neboť na zemi nemusíš řešit letovou hladinu a to že je možných objektů na řešení miň neznamená že by to bylo méně nebezpečné.

   Caradac74Caradac74Před měsícem
  • tak autopilot v letadle je podle mne trochu jiný koncept než autopilot v autě- v tom letadle se eší směr rychlost výška- letiště máš stabilní defakto ve vzduchu skoro žádná překážka apod- u auta je vždy situace nepředvidatelná- chodec, zviře, jine vozidlo, spousta cest, značek, omezení apod. myslí, že v letadle to je nasobně bezpečnější a kolikrát na urovni pilota ale v autě to je teprve v plenkách

   Libeček 82Libeček 82Před měsícem
  • A to už autopilot umí i přistát, podle naváděciho paprsku... Ale podle pana Máry to není možné a dokonce i není správné.

   Caradac74Caradac74Před měsícem
 • Ahoj Petře, lidi chybovost sw příjmají a akceptují. Byla tu s námi vždy, ovlivňuje a riskuje naše životy a prakticky všichni jsou s tím OK. Letěl jsi letadlem přece, a tam měl životy všech v rukou palubní počítač. Elektrárny, infrastruktura, internet.. vše je software a vše je chybové. Pozitivní ale je že ta chybovost se zmenšuje, jak jsi sám řekl ve videu :) Kdysi si lidi neuměli představit výtah který by ovládal člověk. A ano, i dnes může výtah kvůli chybě sw spadnout (ne softwarově). Ale jezdíme výtahem 😄 Je úžasné jak vratký svět softwaru ale je, v tom ti musím dát za pravdu. Jsem programátor a někdy mi nad tím zůstává rozum stát, když vidím proč a jak a jakým způsobem věci drží pohromadě. Ale i s tím se dá pracovat. Konec konců, vozítku na marsu se sw pravidelně aktualizuje, nacházejí se chyby a spravují se bugy. A to je na jiné planetě!! Nepochybuj o šikovnosti programátorů ani vývoji softwaru. Kdo jen chvíli stál, stojí opodál 😄 Jinak super video, líbí se mi že prezentuješ i opačný pohled na věc. Like!

  Vojta StruhárVojta StruhárPřed měsícem
 • Ja by som si skôr položil otázku ak príde doba keď napríklad zveríme jazdu autom nejakému softwaru a stane sa dopravná nehoda a nedajbože pri nej vyhasne aj ľudsky život kto potom bude niesť zodpovednosť za to ?

  Pedro DedroPedro DedroPřed měsícem
  • Preco by sa to malo v autach riesit inak ako pri autobusoch, vlakoch alebo lietadlach? Proste si vinu budu prehadzovat rovnaki hraci ako pri inych druhoch dopravy - ludsky faktor, poskytovatel sluzby, vyrobca auta. Ak to budu vo vseobecnosti dost bezpecne, ludia tomu budu doverovat a technologis ako celok bude fungovat.

   Pavol PitoňákPavol PitoňákPřed měsícem
 • Prekvapuje me, ze clovek jako ty zijici mezi technologiema tomu neveri... Uz ted je to mnohokrat bezpecnejsi nez clovek a bude jeste vic Mimochodem je velky rozdil mezi FSD a Autopilotem... Rikat tomu autopilot je naprosto spravny pojem, jen lidi naznaji definici 😏en.m.wikipedia.org/wiki/Autopilot

  Tomáš PokornýTomáš PokornýPřed měsícem
 • Přesně vystiženo, vždycky bude nějaké procento chybovosti, zejména při seriové výrobě. Jde jen o to jaké bude kritérium to akceptovat.

  Petr KuceraPetr KuceraPřed měsícem
 • Osobně si myslím, že poruchovost nebo chybné rozhodnutí v krizových situacích u softwaru je mnohem menší než chybování člověka. Otázka je jestli si lidstvo dokáže připustit, že je software "lepší" než my a přenést na něj takovou zodpovědnost.

  Lukáš PodvojskýLukáš PodvojskýPřed měsícem
 • V podstate súhlasím. Je ale dobré odpovedať si na otázku, čo má byť cieľom autonómnej jazdy. Podľa mňa by cieľom mala byť bezpečnosť a plynulosť premávky a menšia záťaž dopravy na prírodu. Áut nebude menej, ani ciest nebude oveľa viac. Optimalizovať premávku sa bude dať len smart riešeniami. Kombinácia navigácie, dopravných informácii a ďalších dát môže viesť k vhodnému nasmerovaniu premávky. To sa dá už aj teraz. Zvyšuje sa tým aj bezpečnosť, zmenšujú emisie a prispieva to ku komfortu. "Hard" riešenia by mohli viesť na niektorých cestách aj k úplne autonómnej jazde. To je ale už veľmi drahé a možno nie príliš účelné. Takto to vidím dnes. Čo bude o päťdesiat rokov, to ešte nevie nikto.

  Roman JuríkRoman JuríkPřed měsícem
 • chtělo by to na kit.co vyměnit auto v té sekci "co mě baví a používám" :)

  Adam ChuracekAdam ChuracekPřed měsícem
 • Plně autonomní řízení bude možné ve chvíli kdy se udělá společná autonomní síť se všemi auty a na silnici auta jiná než tato auta nebudou, můj pohled.

  MaxMaxPřed měsícem
 • jo, velmi rad to vysvetlim,... venujeme sa tomu,...

  Stano KurekStano KurekPřed měsícem
 • Chyba je ta, že se dnes snaží automobilky zařadit samořídící auta mezi lidské řidiče. To nemůže fungovat. Ale pokud by se celá infrastruktura přizpůsobila autonomnímu řízení a na silnici byla POUZE samořídí auta, která by mezi sebou komunikovala, bez lidský řidičů, tak by to fungovalo. Což mimochodem už takto funguje u autonomního metra. Linka D v Praze bude též bez strojvedoucích a řízena automaticky. Včetně třeba dynamického vyhodnocování zátěže a zkracování intervalů ve špičce. Cílem by tedy mělo být, aby se z veřejných komunikací stalo taky takové "metro". Prostě uzavřený celek, na které má možnost vjet pouze auto, které má licencovaný software, který je nonstop napojený přes 5G do centrální soustavy, která umožňuje komunikaci všech prvků (aut) té soustavy mezi sebou s cílem maximálního zefektivnění provozu. To znamená už žádné značky, žádné semafory. Resp. semafor pouze pro chodce, který navíc může fungovat mnohem lépe (chodec si máčkne, systém na to ihned zareaguje a vlastně hned jak auto dobrzí se rozsvítí zelená a naopak hned jak chodec projde se zase začne jezdit, žádná "hluchá" místa). Je v podstatě jisté, že se to stane. Otázka je jen kdy. Opravdu pochybuji, že za 100 až 200 let (minimálně ve vyspělém světě) budou lidé nadále jezdit tak, že budou sedět za volantem a řídit. V optimistickém scénáři a v nejbohatších zemích světa si toto umím představit už za 50 let.

  MiroslavMiroslavPřed měsícem
CSbuild